fbpx

Poprawa matury z matematyki – kiedy i jak zacząć się uczyć?

Poprawa matury z matematyki - kiedy i jak zacząć się uczyć?

Matura 2020 z matematyki na poziomie podstawowym już za nami. Wyniki zostaną dostarczone do szkół do 11 sierpnia, a poprawa matury z matematyki będzie miała miejsce 8 września. Dodajmy, że wrześniowy termin jest dla tych zdających, którzy przystąpili do egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych i nie zdali egzaminu tylko z jednego przedmiotu w części pisemnej.

Niedawno opublikowałem rozwiązania wszystkich zadań z tegorocznej matury z matematyki na poziomie podstawowym (tutaj). Od razu pojawiły się opinie: „na pewno nie zdałam”, „nie ma szans, bym nie pisał poprawki” czy też dosadniejsze określenia, których nie będę tutaj cytował 😉 Czy bierze się to ze zbytniego pesymizmu, czy może ma realniejsze podstawy? Musisz ocenić to sama.

Poprawa matury z matematyki – kiedy zacząć się uczyć?

Wyniki matur 2020 dostaniesz najpóźniej 11 sierpnia. Poprawa matury będzie miała miejsce 8 września, a więc niecały miesiąc po poznaniu wyników. Czy taki czas wystarczy, by przygotować się do ewentualnej poprawki matury z matematyki? Nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Miesiąc czasu to bardzo dużo i przy rzetelnej pracy wystarczy, by zdać maturę na egzaminie poprawkowym. Pamiętajmy, że wtedy będziesz uczyć się tylko do jednego przedmiotu, więc będziesz mogła mu się w całości poświęcić. Z drugiej strony, jeśli zdarzy się sytuacja, że będziesz musiała pisać poprawkę, to znaczy, że z tego przedmiotu nie jesteś najlepsza. I całkiem możliwe, że na przygotowanie do pierwszego terminu poświęciłaś dużo więcej czasu niż niecały miesiąc.

Nie uważam, by natychmiastowe rozpoczynanie nauki do poprawki matury z matematyki było wskazane. Daj sobie czas na to, by opadły emocje. Minimum tydzień, a najlepiej dwa. Po tym czasie jeszcze raz rzetelnie przeanalizuj odpowiedzi i rozwiązania matury 2020 z matematyki na poziomie podstawowym (tutaj) i policz swoje punkty. Tylko nie na zasadzie paniki, że w sumie to wiesz, że zaznaczyłaś dobrą odpowiedź, ale nie jesteś 100 proc. pewna, że na karcie odpowiedzi zaznaczyłaś dobry kwadrat. Naprawdę, nie przesadzaj z pesymizmem! Jeśli z podliczenia punktów wyjdzie Ci, że może się okazać koniecznością pisanie poprawki z matematyki, to… nie czekaj do 11 sierpnia z nauką. Zacznij wcześniej. Jeśli okaże się, że jednak zdałaś, to i tak będziesz szczęśliwa. Jeśli jednak powinie Ci się noga, to… kilka tygodni więcej poświęcone na naukę, może mieć kluczowe znaczenie dla zdania poprawki.

Poprawa matury z matematyki – jak się uczyć?

Jeśli okaże się, że warto zacząć przygotowania do poprawki matury z matematyki, to zastanów się najpierw, dlaczego nie udało się za pierwszym razem. Na moim kanale na YouTube (daj suba) nagrałem wideo, w których omawiam 8 najczęstszych przyczyn utraty punktów na maturze podstawowej z matematyki, które w efekcie mogą prowadzić do niezdania egzaminu. Przeanalizuj każdy z tych punktów i zastanów się, czy nie był przyczyną Twojego braku sukcesu.

Zapewne wiesz już, że jestem zwolennikiem korzystania z karty wzorów maturalnych. Wspominałem o tym w filmie, pisałem także na blogu (tutaj). Jeśli jeszcze nie masz wydrukowanej karty wzorów maturalnych, to… zrób to teraz. Poczekam na Ciebie, nigdzie się nie wybieram. To naprawdę kluczowa sprawa, a skoro jesteś osobą potencjalnie zagrożoną niezdaniem, to po prostu mnie posłuchaj. Nim wykupisz korepetycje (zapraszam do mnie) lub wydasz pieniądze na kursy, to poczekaj do 11 sierpnia. Nie ma podstaw, by inwestować pieniądze już teraz, skoro nie masz pewności, że „kampania wrześniowa” będzie Cię dotyczyć. Zamiast pieniędzy, zainwestuj… swój czas.

Oprócz wspomnianych wyżej kwestii zrób jeszcze raz maturę z 2020 roku. Wypisz wszystkie zadania, które zrobiłaś źle. Poświęć czas, by do 11 sierpnia wiedzieć, jak rozwiązać każde z zadań z tegorocznej matury. Poszukaj podobnych przykładów we wcześniejszych latach i też je przerób. Niech do 11 sierpnia jest to rzetelna i codzienna (no dobra, wystarczy pięć dni w tygodniu) praca nad matematyką. Wystarczy 20-30 minut dziennie, ale nauki, a nie siedzenia i myślenia o niebieskich migdałach. Wpadaj na mój blog, YouTuba (tutaj) i Facebooka (tutaj). Będziemy uczyć się razem. Tylko nie panikuj. Matura nie jest najważniejszą kwestią w życiu, ale jest na tyle prosta, że każdy może ją zdać. Ty też. Do zobaczenia!

***

Koniecznie zajrzyj do mojego koniczynkowego sklepu, w którym kupisz dwie wcześniejsze próbne matury z matematyki na poziomie podstawowym: pierwszą (z 30 stycznia 2021), drugą (z 20 lutego 2021) i trzecią (z 27 marca 20201).

(Visited 1 139 times, 1 visits today)
Podziel się z innymi osobami!

Pan Koniczyna

Cześć! Mam na imię Piotrek i od stycznia 2020 roku rozwijam projekt PanKoniczyna.pl, który pomoże Ci zdać maturę z matematyki. W logo mam czterolistną koniczynę, która przynosi szczęście. Matematyki uczę od 2004 roku, a od kilku lat większość lekcji realizuję zdalnie (jeszcze przed pandemią!). Zapraszam do kontaktu każdego, kto chciałby zrozumieć, polubić lub po prostu zdać matematykę (nie tylko na maturze). Uśmiechnij się :)

View all posts by Pan Koniczyna →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.