fbpx

Zmiany na maturze 2021 – już oficjalnie

Zmiany na maturze 2021

Dziś Minister Edukacji i Nauki podpisał rozporządzenie, które wprowadza zmiany na maturze 2021 oraz w egzaminie ósmoklasisty. Ogłoszone zmiany są wynikiem konsultacji, o których pisałem tutaj. To kolejny z wielu dobrych i już naprawdę ostatnich momentów, by zabrać się do nauki. Może korepetycje?

Zmiany na maturze 2021

Najważniejszą zmianą, którą dziś ogłoszono, a na którą czekało wielu zdających, jest zniesienie obowiązku przystąpienia do egzaminów ustnych. Podtrzymano także wcześniejszą propozycję, która znosi obowiązek przystąpienia do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Oczywiście zdający dalej będą mogli przystępować do tych egzaminów, ale nie jest to obowiązkowe do zdania matury. Umożliwiono także uczniom zmianę deklaracji przystąpienia do egzaminu maturalnego.

Połowa z zamkniętych = zdana matura z matematyki

Najważniejszą informacją dotyczącą egzaminu maturalnego na poziomie podstawowym z matematyki w 2021 roku jest zmiana liczby punktów do zdobycia. Dotychczas zdający mogli zdobyć 50 punktów, a teraz ta liczba wyniesie 45. Zmniejszy się także liczba zadań otwartych – z 9 do 7. Jakby tego było mało, to z zadań zamkniętych (z odpowiedziami A, B, C i D) będzie można zdobyć aż 28 punktów, czyli o 3 więcej niż w latach poprzednich. Do zdania matury dalej trzeba będzie zdobyć co najmniej 30 proc. możliwych punktów, a więc teraz będzie to 13,5 (a nie jak dotychczas 15) punktów. Co powoduje, że wystarczy odpowiedzieć poprawnie na połowę zadań zamkniętych (z odpowiedziami A, B, C i D), by zdać maturę. To duże ułatwienie – wcześniej trzeba było odpowiedzieć poprawnie na 60 proc. zadań zamkniętych. Poprzednie arkusze maturalne z matematyki, z możliwością łatwego wydruku, znajdziesz tutaj.

Ograniczony zakres wymagań na maturze z matematyki

Egzamin maturalny z matematyki na poziomie podstawowym zostanie w 2021 roku przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych. Będzie on mniejszy niż zakres wymagań podstawy programowej. Na maturze z matematyki zostaną ograniczone wymagania dotyczące funkcji i graniastosłupów, całkowicie zredukowane wymagania dotyczące brył obrotowych oraz wymagania z IV etapu edukacyjnego dotyczące ostrosłupów. Do 31 grudnia 2020 roku Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikuje aneksy do informatorów o egzaminie ósmoklasisty i egzaminie maturalnym w 2021 r. z poszczególnych przedmiotów.

Najpierw najmłodsi

Na dzisiejszej konferencji prasowej Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek odniósł się także do powrotu do nauki stacjonarnej. Przy założeniu, że pandemia nie będzie się rozwijała, to od 17 stycznia wrócą do szkół najmłodsi uczniowie (klasy I-III szkoły podstawowej). Możemy wobec tego założyć, że prawie na pewno maturzyści nie pojawią się w szkołach od razu po feriach. Najbardziej realnym terminem wydaje się początek lutego 2021 roku.

***

Koniecznie zajrzyj do mojego koniczynkowego sklepu, w którym kupisz dwie wcześniejsze próbne matury z matematyki na poziomie podstawowym: pierwszą (z 30 stycznia 2021), drugą (z 20 lutego 2021) i trzecią (z 27 marca 20201).

(Visited 286 times, 1 visits today)
Podziel się z innymi osobami!

Pan Koniczyna

Cześć! Mam na imię Piotrek i od stycznia 2020 roku rozwijam projekt PanKoniczyna.pl, który pomoże Ci zdać maturę z matematyki. W logo mam czterolistną koniczynę, która przynosi szczęście. Matematyki uczę od 2004 roku, a od kilku lat większość lekcji realizuję zdalnie (jeszcze przed pandemią!). Zapraszam do kontaktu każdego, kto chciałby zrozumieć, polubić lub po prostu zdać matematykę (nie tylko na maturze). Uśmiechnij się :)

View all posts by Pan Koniczyna →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.