fbpx

Dziedzina – trzy zasady, które warto znać

dziedzina - trzy proste zasady

Dziedzina – zadania z nią pojawiają się na każdej maturze – zarówno w zadaniach otwartych, jak i zamkniętych. Nie jest to trudny temat, ale pewnym problemem jest brak tego zagadnienia w Karcie Wzorów Maturalnych podczas matury z matematyki. Uporządkujmy więc to, co wiemy (lub powinniśmy wiedzieć 😉 ).

W tym celu nagrałem filmy na swoim kanale na YouTube (kliknij tutaj i daj suba). Dzięki nim zapoznasz się z trzema podstawowymi zasadami związanymi z dziedziną. Przyswojenie tej wiedzy w zupełności wystarczy Ci, by na maturze nie popełnić błędu. W pierwszym filmie wideo pokazuję wszystkie trzy zasady, a w kolejnych trzech omawiam je jedna po drugiej.

Dziedzina – najważniejsze kwestie

Najważniejszą kwestią do zapamiętania jest to, że jeśli NIE MAMY niewiadomej (najczęściej x) w mianowniku lub pod pierwiastkiem, to nasza dziedzina to wszystkie liczby rzeczywiste. Jeśli niewiadoma znajduje się:

  • w mianowniku – wszystko to, co znajduje się pod kreską ułamkową, nie może równać się zero. Następnie wyliczamy równanie i nasz wynik jest tym, co NIE jest dziedziną;
  • pod pierwiastkiem – wszystko to, co znajduje się pod pierwiastkiem (ale bez samego pierwiastka – zwracam uwagę na ten częsty błąd), musi być większe lub równe zero;
  • pod pierwiastkiem, który znajduje się w mianowniku – wszystko to, co znajduje się pod pierwiastkiem, musi być większe od zera (nie może być równe, jak w powyższym przykładzie).

Powyższy słowny zapis może wydawać się dość skomplikowany. Jednak zadania z dziedziną naprawdę nie są trudne, co pokazuję w poniższych filmach wideo. Zalecam je dokładnie obejrzeć i… wprowadzić następnie w życie 😎 Naprawdę, bardzo Ciebie proszę – poświęć na to chwilę, bo zadania, w których występuje DZIEDZINA, ZAWSZE pojawiają się na maturze. Za każdym razem boli mnie serce, gdy Wy tracicie na tym cenne punkty i procenty.

W razie pytań proszę o komentarze tutaj lub na YouTubie. Możesz też napisać maila, korzystając z formularza na stronie (kliknij tutaj). Owocnej nauki -matematyka jest łatwa!

 

***

Koniecznie zajrzyj do mojego koniczynkowego sklepu, w którym kupisz dwie wcześniejsze próbne matury z matematyki na poziomie podstawowym: pierwszą (z 30 stycznia 2021), drugą (z 20 lutego 2021) i trzecią (z 27 marca 20201).

(Visited 374 times, 1 visits today)
Podziel się z innymi osobami!

Pan Koniczyna

Cześć! Mam na imię Piotrek i od stycznia 2020 roku rozwijam projekt PanKoniczyna.pl, który pomoże Ci zdać maturę z matematyki. W logo mam czterolistną koniczynę, która przynosi szczęście. Matematyki uczę od 2004 roku, a od kilku lat większość lekcji realizuję zdalnie (jeszcze przed pandemią!). Zapraszam do kontaktu każdego, kto chciałby zrozumieć, polubić lub po prostu zdać matematykę (nie tylko na maturze). Uśmiechnij się :)

View all posts by Pan Koniczyna →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.