Dziedzina – zadania z nią pojawiają się na każdej maturze – zarówno w zadaniach otwartych, jak i zamkniętych. Nie jest to trudny temat, ale pewnym problemem jest brak tego zagadnienia w Karcie Wzorów Maturalnych podczas matury z matematyki. Uporządkujmy więc to, co wiemy (lub powinniśmy wiedzieć 😉 ).
W tym celu nagrałem filmy na swoim kanale na YouTube (kliknij tutaj i daj suba). Dzięki nim zapoznasz się z trzema podstawowymi zasadami związanymi z dziedziną. Przyswojenie tej wiedzy w zupełności wystarczy Ci, by na maturze nie popełnić błędu. W pierwszym filmie wideo pokazuję wszystkie trzy zasady, a w kolejnych trzech omawiam je jedna po drugiej.
Dziedzina – najważniejsze kwestie
Najważniejszą kwestią do zapamiętania jest to, że jeśli NIE MAMY niewiadomej (najczęściej x) w mianowniku lub pod pierwiastkiem, to nasza dziedzina to wszystkie liczby rzeczywiste. Jeśli niewiadoma znajduje się:
- w mianowniku – wszystko to, co znajduje się pod kreską ułamkową, nie może równać się zero. Następnie wyliczamy równanie i nasz wynik jest tym, co NIE jest dziedziną;
- pod pierwiastkiem – wszystko to, co znajduje się pod pierwiastkiem (ale bez samego pierwiastka – zwracam uwagę na ten częsty błąd), musi być większe lub równe zero;
- pod pierwiastkiem, który znajduje się w mianowniku – wszystko to, co znajduje się pod pierwiastkiem, musi być większe od zera (nie może być równe, jak w powyższym przykładzie).
Powyższy słowny zapis może wydawać się dość skomplikowany. Jednak zadania z dziedziną naprawdę nie są trudne, co pokazuję w poniższych filmach wideo. Zalecam je dokładnie obejrzeć i… wprowadzić następnie w życie 😎 Naprawdę, bardzo Ciebie proszę – poświęć na to chwilę, bo zadania, w których występuje DZIEDZINA, ZAWSZE pojawiają się na maturze. Za każdym razem boli mnie serce, gdy Wy tracicie na tym cenne punkty i procenty.
W razie pytań proszę o komentarze tutaj lub na YouTubie. Możesz też napisać maila, korzystając z formularza na stronie (kliknij tutaj). Owocnej nauki -matematyka jest łatwa!