fbpx

Karta wzorów maturalnych

karta wzorów maturalnych z matematyki

Karta wzorów maturalnych to obowiązkowa lektura dla każdego, kto przygotowuje się do egzaminu maturalnego z matematyki. Dla wszystkich, którzy obawiają się niezdania matury z matematyki, jej znajomość powinna być priorytetem. Pisząc górnolotnie – jest to maturalny Święty Graal i biblia każdego ucznia zdającego matematykę. Najważniejsza książka, którą powinien znać każdy przed ukończeniem 20. roku życia. Znajomość „żółtej książeczki” ratuje życie, a jej nieznajomość pogrążyła niejednego śmiałka stającego do walki z matematyką 😉

Co to jest?

Kartę wzorów maturalnych z matematyki pobierzesz ze strony internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (tutaj). Ma 24 strony, żółtą okładkę i nosi tytuł „Wybrane wzory matematyczne”. W niezmienionej formie obowiązuje od matur, które odbyły się w 2015 roku. Zawiera wiele wzorów matematycznych. Każdy z Was zapewne zna na pamięć kilka wzorów: na „deltę” (czyli wyróżnik trójmianu kwadratowego), skróconego mnożenia czy na wyraz środkowy ciągu arytmetycznego (no dobra, tego może nie zna każdy ;)). W kacie wzorów maturalnych też je znajdziesz.

Czy wobec tego nie warto znać wzorów na pamięć? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Rzetelnie ucząc się do egzaminu maturalnego z matematyki, większość wzorów wcześniej czy później „wejdzie” nam do głowy. „Żółta książeczka” jest jednak wentylem bezpieczeństwa – jeśli czegoś zapomnimy (np. ze stresu), to bez problemu znajdziemy dany wzór w karcie wzorów maturalnych. Mniej pewnym siebie uczniom, a mającym na maturze czas, polecałbym sprawdzać KAŻDY wzór, którego użyją na arkuszu maturalnym, w karcie wzorów maturalnych.

Karta wzorów maturalnych – jak korzystać?

Jeśli nie masz jej w domu, to koniecznie wydrukuj. Karta wzorów maturalnych dostępna na ekranie monitora to za mało. Musisz mieć ją w ręce, bo przecież na maturze nie będziesz mógł skorzystać z elektronicznego urządzenia. Bardzo proszę, nie lekceważ tego wydruku! Nie jest to z mojej strony fanaberia, a praktyka poparta 16-letnim doświadczeniem w uczeniu. O sposobie korzystania z karty wzorów maturalnych mówię często na swoim kanale na YouTube (tutaj). Możesz tam zobaczyć filmy wideo, na których rozwiązuje zadania z matury próbnej na poziomie podstawowym (tutaj). Obejrzyj zamieszczone tam filmy i rozwiązuj zadania razem ze mną, korzystając z karty wzorów maturalnych. W momentach, gdy wspominam o stronie, na której należy otworzyć „żółtą książeczkę”, to rób to razem ze mną. Mam nadzieję, że pozwoli Ci to zmienić sposób myślenia i uczenia się do egzaminu maturalnego z matematyki.

Nie polecam korzystania z kart wzorów maturalnych dodawanych do niektórych gazet, bo nie są drukowane na 24 stronach, a np. na 10. Zmniejszenie rozmiaru tekstu powoduje, że działy z oryginalnej karty wzorów maturalnych mają inne umiejscowienie niż te drukowane na mniejszej liczbie stron. Większość z nas jest wzrokowcami i naprawdę ma znaczenie miejsce, w którym przyzwyczailiśmy się znaleźć dany wzór. Pomyśl, co będzie, gdy na egzaminie dostaniesz „żółtą książeczkę”, która jest dwa razy dłuższa niż ta, z której korzystałeś cały rok? Oszczędności oszczędnościami, ekologia ekologią, ale tutaj akurat nie powinniście iść na kompromisy – Wasza karta wzorów maturalnych ma być jak najbardziej wierna oryginałowi. Możecie też zapytać w swojej szkole, czy nie moglibyście w klasie maturalnej zabierać jednej z kart dostępnych w szkole do domu, a do placówki zwrócilibyście ją dopiero po egzaminie. Często nauczyciele nie mają nic przeciwko, tylko nikt ich o to nie pyta 😉

Czy karta wzorów maturalnych wystarczy do zdania matury?

Jeśli jedynce, co zrobiłeś przed maturą, to było wydrukowanie karty wzorów maturalnych, to może być jednak za mało 😉 Jeśli jednak korzystałeś z niej: ucząc się do bieżących lekcji, na sprawdzianach (bardzo często nauczyciele pozwalają z niej korzystać w szkole średniej), korepetycjach (polecam siebie tutaj) czy rozwiązując samemu arkusze maturalne, to prawdopodobieństwo zdania matury zdecydowanie wzrasta.

Należy jednak pamiętać, że karta wzorów maturalnych nie zawiera wszystkich wzorów. Jest to naprawdę duża pomoc i ogromne ułatwienie, gdy umiemy z niej korzystać, ale nie jest możliwym zawrzeć w niej całość matematyki. O najpopularniejszych wzorach, które mogą Ci się przydać na maturze, a których nie ma w karcie wzorów maturalnych, będę jeszcze wiele razy pisał na stronie. Podstawowe braki w wykształceniu matematycznym mogą zablokować nawet najlepszą znajomość karty wzorów maturalnych. Musisz umieć liczyć, rozwiązywać równania. Posiadanie pełnej wiedzy matematycznej po podstawówce/gimnazjum jest oczywistością.

Często spotykam się z krytyką karty wzorów maturalnych. Ludzie, którzy zdawali egzaminy maturalne w przeszłości, krytykują „żółtą książeczkę” za to, że jest zbytnim ułatwieniem dla zdającego. Zapominają oni jednak, że świat się zmienił. Dziś wiedza dostępna jest na jeden klik w telefonie. Kiedyś trzeba było korzystać z bibliotek, encyklopedii i gromadzenie wiedzy „w głowie” miało sens. Dziś jest to niepotrzebne, często nawet szkodliwe. Ważniejsza jest umiejętność znalezienia rozwiązania, a tego uczy poprawne korzystanie z karty wzorów maturalnych. Poza tym dla większości z Was najważniejsze jest zdanie matury. Skoro egzaminujący uznali, że możecie korzystać z „żółtej książeczki”, to po prostu to róbcie. Dyskusje o „upadku” szkolnictwa zostawcie innym 😉

PS Wydrukuj kartę wzorów maturalnych. Teraz!

***

Koniecznie zajrzyj do mojego koniczynkowego sklepu, w którym kupisz dwie wcześniejsze próbne matury z matematyki na poziomie podstawowym: pierwszą (z 30 stycznia 2021), drugą (z 20 lutego 2021) i trzecią (z 27 marca 20201).

(Visited 2 093 times, 4 visits today)
Podziel się z innymi osobami!

Pan Koniczyna

Cześć! Mam na imię Piotrek i od stycznia 2020 roku rozwijam projekt PanKoniczyna.pl, który pomoże Ci zdać maturę z matematyki. W logo mam czterolistną koniczynę, która przynosi szczęście. Matematyki uczę od 2004 roku, a od kilku lat większość lekcji realizuję zdalnie (jeszcze przed pandemią!). Zapraszam do kontaktu każdego, kto chciałby zrozumieć, polubić lub po prostu zdać matematykę (nie tylko na maturze). Uśmiechnij się :)

View all posts by Pan Koniczyna →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.